Konkurs „Na wieży Babel – granice interpretacji?” towarzyszy premierze filmu Na wieży Babel. Jego celem jest wyłonienie jego najciekawszej interpretacji obrazu.
Konkursowi patronują:
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
„Kwartalnik Filmowy” Instytutu Sztuki PAN
„Odra” Miesięcznik Kulturalno-Społeczny
„Fraza” Pismo Literacko-Artystyczne
„Ekrany” Magazyn
„Pro Arte” Czasopismo Kulturalno-Literackie
Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza
Regulamin konkursu
§1 Informacje ogólne
- Organizatorem konkursu jest Fundacja Ars Integra, która jest dystrybutorem filmu „Na wieży Babel”.
- Celem konkursu jest wybór najciekawszej (-ych) interpretacji filmu „Na wieży Babel”.
- Konkurs ma charakter otwarty i może w nim brać udział każdy.
- Konkurs skierowany jest w szczególności do teoretyków i krytyków literatury i sztuki, studentów wydziałów humanistycznych.
- W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
- Konkurs ma dwa etapy – pierwszy, w którym zostanie wybranych maksymalnie 30 najciekawszych interpretacji i drugi, w którym Kapituła Konkursowa wyłoni maksymalnie 5-ciu laureatów.
- Partnerami konkursu mogą być instytucje, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty, które wspierają działania Organizatora.
- Partnerzy mogą przystąpić do udziału w projekcie na każdym etapie jego realizacji.
- O przystąpieniu Partnerów do udziału w projekcie decyduje Organizator.
- Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdować się będą na oficjalnej stronie filmu www.babelfilm.pl.
§2 Organizacja konkursu
- Uczestnicy konkursu będą mogli zobaczyć film w
Warszawie w dniach: 11, 12, 13 grudnia 2015 o godz. 18.00 w kinie Filmoteki Narodowej Iluzjon,
Poznaniu: 18 grudnia 2015 o godz. 17.00 (Nowe Kino Pałacowe), 14 stycznia 2016 o godz. 19.00 i 15 stycznia o 17.00 (Kino Rialto).
Po seansie filmowym 11 grudnia w Iluzjonie zapraszamy do udziału w spotkaniu z reżyserem filmu. W kinie Iluzjon i Rialto zaprezentowane zostaną plakaty filmowe, które zostały wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie.
- Organizator nie odpowiada za ewentualne zmiany dot. terminu projekcji filmu i / lub prezentacji plakatów w w/w kinach.
- Organizator może zaproponować nowy termin projekcji filmu w innym miejscu (podstawą do podjęcia decyzji będą zgłoszenia kandydatów, o których mowa §2.4.).
- Rejestracja uczestników konkursu odbywa się do 20 stycznia 2016.
Zgłoszenie należy wysłać na adres e-mailowy Organizatora arsintegra@op.pl
temat wiadomości: ZGŁOSZENIE – „GRANICE INTERPRETACJI?” - W zgłoszeniu należy podać:
– imię i nazwisko,
– datę urodzenia,
– wykształcenie,
– miejsce pracy (nauki),
– miejsce zamieszkania,
– adres e-mail,
– numer telefonu. - Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone pocztą elektroniczną w ciągu 7 dni roboczych. W sytuacji braku potwierdzenia należy zgłosić to Organizatorowi.
- Zgłoszenia do udziału w konkursie możne przesłać, w imieniu uczestników, upoważniona przez nich osoba (np. nauczyciel).
- Tylko zarejestrowani kandydaci do udziału w konkursie mogą wysyłać interpretacje.
- Ostatecznym terminem nadsyłania prac jest 20 lutego 2016.
- Prace należy przesyłać w formacie doc i pdf na adres e-mailowy Organizatora arsintegra@op.pl.
- W wiadomości należy napisać: imię i nazwisko autora (autorów), a także liczbę przesyłanych prac. Jako temat wiadomości – INTERPRETACJA FILMU „NA WIEŻY BABEL”.
- Otrzymanie pracy Organizator potwierdzi pocztą elektroniczną w ciągu siedmiu dni roboczych. W sytuacji braku potwierdzenia należy zgłosić to Organizatorowi.
- Można przesłać jedną lub kilka prac.
- Autorzy interpretacji, którzy nie są pełnoletni, zobowiązani są załączyć do przesłanej interpretacji, zeskanowany dokument, w którym rodzic (opiekun prawny) wyraża zgodę na udział w konkursie dziecka (podopiecznego) i akceptuje warunki regulaminu.
- Zgłoszenie prac do Konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu, a także:
– oświadczeniem, że interpretacja zgłoszona do Konkursu została napisana osobiście i nie narusza praw autorskich i majątkowych osób trzecich
– oświadczeniem, że praca powstała w odpowiedzi na ogłoszony Konkurs i nie była publikowana ani upubliczniana
– wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu
– wyrażeniem zgody na publikację przez Organizatora i/lub Wydawcę, który współpracuje z Organizatorem, interpretacji (i jej tłumaczeń językowych) zarówno w wersji cyfrowej jak i drukowanej (w całości lub we fragmentach, a także w wersji zredagowanej), upowszechnianie pracy na wszystkich polach eksploatacji (w tym w wersji: audio i video). - Rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu nastąpi do dnia 30 marca 2016.
17. Wyniki pierwszego etapu konkursu zostaną przedstawione na stronie www.babelfilm.pl w ciągu 7 dni roboczych od terminu ogłoszenia wyników przez Kapitułę Konkursową. - Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do dnia 30 kwietnia 2016.
- Wyniki drugiego etapu konkursu zostaną przedstawione na stronie www.babelfilm.pl w ciągu 7 dni roboczych od terminu ogłoszenia wyników przez Kapitułę Konkursową
§3 Interpretacja filmu
- Interpretacja filmu powinna być napisana w języku polskim, w odpowiednio przygotowanym formacie (rozmiar czcionki 12, typ czcionki: Times New Roman – odstęp wierszy – 1,5). Organizator określa wyłącznie minimalną długość tekstu – dwie strony A4 (kryteria te dotyczą autorskiego tekstu pisanego, nie uwzględniają np. załączonych ilustracji lub cytatów).
- Interpretacja powinna mieć autorski tytuł podkreślony pogrubioną czcionką
(może mieć również inne wyróżnienia np. tytuły rozdziałów). - Interpretacja jest wyrazem rozumienia filmu w wybranych przez autora kontekstach (tekstach kultury np. plastycznych, filmowych, literackich).
- Konteksty (wybrane teksty kultury) mogą być dołączone do interpretacji w całości lub we fragmentach (w formie załącznika), ich publikacja nie może naruszać praw majątkowych i autorskich osób trzecich.
- Wszystkie przywołane konteksty powinny zawierać pełną informację bibliograficzną (autor, tytuł, wydawnictwo, rok i miejsce wydania, a w przypadku cytatów literackich również numer strony).
- Autorzy interpretacji mogą wykorzystać, jako konteksty, materiały, które znajdują się na oficjalnej stronie filmu www.babelfilm.pl (np. plakaty filmowe).
Interpretacja może być napisane w wybranej przez autora formie pisemnej (np. w formie eseju, rozprawy porównawczej.
§4 Zasady przyznawania nagród i wyróżnień
- Nagrodzone lub/ i wyróżnione prace zostaną przekazane do publikacji w czasopismach kulturalnych, którego Wydawcy zastrzegają sobie prawo do publikacji fragmentów lub skrócenia wypowiedzi, a także wyboru pracy.
Wypowiedzi interpretacyjne zostaną przekazane Redakcjom czasopism przez Organizatora, który z tytułu ich publikacji nie będzie oczekiwał żadnego wynagrodzenia. - Pozostałe interpretacje, nieopublikowane przez Wydawcę czasopisma, które zostały wyróżnione lub/i nagrodzone przez Kapitułę Konkursową, zostaną opublikowane na stronie www.babelfilm.pl. Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru prac, a także ich publikacji w całości lub we fragmentach, w formie zredagowanej.
- Kapituła Konkursowa składać się będzie z zespołu: teoretyków i krytyków literatury i sztuki, twórców filmu „Na wieży Babel”, członków Rady Programowej Fundacji Ars Integra i osób przez nią powołanych.
- W ocenie prac będzie brana pod uwagę przede wszystkim: wartość interpretacji, która wynika z wnikliwej analizy filmu (zarówno jego formy jak i treści); ciekawe i przekonujące wprowadzenie kontekstu, kontekstów, które pogłębiają rozumienie filmu i uniwersalizują tematykę w nim podjętą; wartość interpretacji jako wypowiedzi, którą cechuje spójna forma.
- Autora obowiązuje poprawność językowo-stylistyczna.
- Autorowi najwyżej ocenionej pracy zostanie przyznana nagroda pieniężna w wysokości 2 000,00 PLN brutto. W sytuacji, gdy w drugim etapie konkursu, zostanie wybranych więcej niż jedna interpretacja Organizator zastrzega sobie prawo do podzielenia nagrody pomiędzy autorów wybranych prac.
- Ocena Kapituły Konkursowej jest ostateczna i nie można się od niej odwołać.
- Kapituła Konkursowa, zastrzega sobie prawo do przyznania wyłącznie wyróżnień.
- Przekazanie nagrody pieniężnej nastąpi w ciągu 7 dni od czasu podpisaniu umowy autorskiej z Organizatorem konkursu.
§5 Postanowienia końcowe
- Regulamin dostępny jest na stronie www.babelfilm.pl.
- Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego Regulaminu.
- Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do odwołania konkursu.